niedziela, 18 stycznia 2015

Problemy z refluksem.. jak rozpoznać i jak sobie z nim radzić

Witajcie,

ostatnio zauważyłam u siebie kilka objawów refluksu żołądkowo-przełykowego. W dzisiejszym poście omówię jak go rozpoznać i podam kilka przykładów jak sobie z nim radzić, jak spróbować zmniejszyć dolegliwości samemu w domu.

Przy okazji wspomnę, że niesamowicie namęczyłam pisząc tą notkę. Używam przeglądarki Opera i pisanie na blogger.com doprowadziło mnie do niemałej wściekłości.. ciągle zmienia mi się format tekstu, przesuwa wszystko, nie wspomnę o problemach z punktorami i numeracją. Obiecałam Wam jednak notkę, więc słowa dotrzymałam, ale jeśli gdzieś pojawiły się błędy, z góry przepraszam.


Na początek  co to właściwie jest refluks żołądkowo-przełykowy?

Jest to wsteczne przemieszczanie się zawartości żołądka przez dolny zwieracz przełyku, często prowadzący do uszkodzenia błony śluzowej przełyku. Główną przyczyną jest zmniejszone napięcie dolnego zwieracza przełyku oraz opóźnione opróżnianie żołądka. Najczęściej występuje u niemowląt, ale dziś nie będę omawiać tego na maluszkach, skupiam się na dorosłych.
Wyróżniamy dwa rodzaje refluksu - patologiczny i fizjologiczny. Patologiczny jest to już tak zwana choroba refluksowa, epizody są częstsze i może dochodzić do stanów zapalnych błony śluzowej przełyku. Refluks fizjologiczny jest łagodniejszy, nie daje większych dolegliwości, epizody są rzadsze.


Objawy refluksu żołądkowo-przełykowego

 • zgaga, rzadziej bóle brzucha i wymioty
 • kwaśne odbijanie, czasem bolesne połykanie, zrzucanie kwaśnej treści żołądkowej do przełyku
 • objawy poza przełykowe takie jak: piekący ból za mostkiem, zapalenie dziąseł, ból gardła, chrypka, napadowy kaszel nocny, dychawica oskrzelowa

Przyczyn może być dużo, jednak głównie podaje się nieprawidłową czynność motoryczna dolnego zwieracza przełyku, który tworzy przegrodę pomiędzy przełykiem a żołądkiem oraz obniżone ciśnienie w dolnym zwieraczu przełyku, objawiające się jego niewydolnością. Natomiast na napięcie mogą między innymi wpływać: leki, ciąża, choroby tkanki łącznej, otyłość, niektóre rodzaje pożywienia i napojów, np. kawa naturalna, alkohol oraz palenie tytoniu.

Dzięki leczeniu dietetycznym możemy zmniejszyć dolegliwości, wyleczyć stan zapalny przełyku, ochronić przed rozwojem powikłań.

Leczenie zachowawcze, czyli modyfikacja stylu życia


®     Nie należy leżeć po posiłkach, unikać wykonywania skłonów
®     Zrezygnować z palenia tytoniu (osłabia napięcie dolnego zwieracza przełyku)
®     Unikać stresów (wiadomo, że to nie takie łatwe, ale można się postarać unikać stresujących sytuacji, nie wdawać w konflikty itp.)
®     Normalizować masę ciała => otyłość pogarsza przebieg choroby
®     Unikać potraw i napojów nasilających objawy choroby refluksowej -  Obfite ilości pożywienia, pokarmy pobudzające wydzielanie żołądkowe, uwalniające gazy w żołądku, zawierające niestrawne cukry – zwiększające napięcie w jamie brzusznej, drażniące uszkodzoną błonę śluzową przełykuTypowe zalecenia żywieniowe


 1. Dieta powinna był łatwostrawna z ograniczeniem substancji , które pobudzają wydzielanie soku żołądkowego!
 2. Należy ograniczyć
·         ilość mocnych rosołów, bulionów, esencjonalnych wywarów warzywnych, grzybowych, galaret
·         wody gazowane (uwalnia gazy w żołądku), kwaśne napoje, nierozcieńczone soki z owoców i warzyw
·         produkty marynowane, wędzone
·         potrawy pikantne, słone, smażone, pieczone, ostre przyprawy
 1. Należy wykluczyć
·         Owoce cytrusowe, soki z owoców cytrusowych, sok pomidorowy
·         Kawa naturalna, alkohol, napoje alkoholowe
·         Czekolada, wyroby czekoladowe
·         Napoje gazowane
·         Cukierki zawierające alkohol, miętę
 1. Ilość białka w diecie należałoby trochę zwiększyć. Powinno być to białko pełnowartościowe, pochodzące z z mleka, twarogu, jaj, drobiu, ryb, mięsa (wiąże nadmiar kwasu solnego).
 2. Mleko!  - Nie przekraczać 0,7-1l dobę mleka – ponieważ mleko początkowo osłania błonę śluzową żołądka, łagodzi ból, a po wchłonięciu zawarty w mleku wapń wpływa na zwiększenie wydzielania gastryny, która działa pobudzająco na czynność wydzielniczą żołądka.
 3. Tłuszcze! Wykazują zdolność hamowania wydzielania kwasu solnego, zmniejszają równocześnie motorykę żołądka. W diecie należy uwzględnić tłuszcze łatwostrawne, obok masła, śmietanki, ważne są tłuszcze roślinne zmniejszające stężenie cholesterolu. Pomimo ich korzystnego działania powinny być spożywane umiarkowanie, ponieważ mogą wpływać na zwiększenie stężenia cholesterolu.
 4. Cukry! Do produktów hamujących wydzielanie żołądkowe  należą też słabe roztwory cukru. Ograniczeniu podlega też błonnik  – należy wykluczyć pieczywo razowe, grube kasze oraz surowe warzywa i owoce, które często dają objawy takie jak gniecenie, wzdęcia.
 5.  Potrawy nie powinny być zbyt gorące ani zbyt zimne – chroni to przed przekrwieniem błony śluzowej żołądka
 6. Posiłki powinny być małe, ale spożywane 5-6 razy dziennie, aby nie rozciągały zbytnio żołądka, nie osłabiając napięcia dolnego zwieracza przełyku


Jak sobie pomóc?

·         Szklanka mleka lub wody zmniejsza objawy
·         Korzystnie jest łączyć herbatę, kawę, soki owocowe i warzywne z mlekiem oraz pić wody  lecznicze z dużą zawartością soli wapnia o pH alkalicznym
·         Przy utrudnionym połykaniu zaleca się dietę płynną wzmocnioną lub papkowatą
·         Ostatni posiłek należy spożyć 3-4h przed snemW skrócie opisałam co to jest choroba refluksowa i jak sobie z nią radzić. Jeśli macie pytanie dotyczących konkretnych produktów, zapraszam do komentowania, pisania i pytania :)3 komentarze:

 1. Przestaję się dziwić, że leki mi pomagają tylko doraźnie, a i to ostatnio coraz słabiej. Powinnam wykluczyć z diety wszystko, co lubię. Właściwie z Twojego posta wynika, że nie powinnam jeść prawie nic ;). A co w takim razie mogę (dobrze, że chociaz mleko jest dozwolone ;))?

  OdpowiedzUsuń
 2. Moźliwy jest refluks i zespół jelita wrażliwego razem? Mam część objawów wskazujących na refluks i część na zespół jelita wrażliwego, ale zastanawiałam się też nad drożdzycą. Brałam leki na ten zespół ale pomagały tylko przez pewien czas.
  Zapraszam serdecznie do mnie
  http://www.ibuprom.pl/ibuprom_max.html

  OdpowiedzUsuń
 3. Super :)
  Zapraszam serdecznie TU
  http://fitella.blogspot.com/
  Dieta fit, przepisy, ćwiczenia, naturalne kosmetyki ♥

  OdpowiedzUsuń